Pipet Fillers
Devices that fill and empty pipets by suction and pressure to collect and dispense liquids; includes manually operated syringe-style fillers, motorized vacuum options, and accessories.
Pipet fillers or controllers help to more easily and rapidly fill and dispense liquids from pipets.
- Manual pipet fillers
- Application-specific bulbs for Westergren and other specific methods
- Plain and safety bulbs with vacuum, aspirate, and dispense valves
- Pipet pumps that offer one-handed operation
- Electronic pipet fillers
- Battery-operated and rechargeable for portability and flexibility
- Electrically powered for use in hoods or on benchtops
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (15)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (16)
- (32)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (61)
- (130)
- (2)
- (1)
- (7)
- (3)
- (6)
- (1)
- (28)
- (7)
- (10)
- (1)
- (1)
- (9)
- (21)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (18)
- (2)
- (1)
- (3)
- (21)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (5)
- (16)
- (3)
- (9)
- (4)
- (2)
- (1)
- (30)
- (5)
- (4)
- (8)
- (30)
- (6)
- (5)
- (9)
- (11)
- (4)
- (5)
- (10)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (18)
- (6)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
GSC Pipette Pump
Science Education
A science education product.
A science education product.
GSC Pipette Pumps grip pipettes tightly and feature both a thumbwheel for precision in delivery and a quick release option. Easily cleaned and essential for filling with accuracy.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Height (Metric) | 17.5 cm |
|---|---|
| Type | Lab Supplies |
| Compatible Tips | Universal |
| Material | Plastic |
Bel-Art™ Fast-Release Pipette Pump™ II Pipetters
Includes a rapid release valve for quick dispensing. Pipetters are color coded by size for easy identification.
| Grip Type | Ergonomic |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Type | Fast Release Pipet Filler |
| For Use With | Serologic Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Model | Pipette Pump II |
| Material | Polypropylene, Silicone Rubber |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Pipet Controller Filler
Durable and reliable large-capacity controller limits overaspiration
Fisherbrand™ Universal Pipet Pump Accessory, Syringe Filter
For use with Fisherbrand motorized pipet filler
Fisherbrand™ Universal Pipet Pump
Pipet filler with easy one-hand operation provides accurate titration. Color-coded for easy identification.
| Type | Pipet Controller |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
Falcon™ Pipet Controllers
Light, ergonomic controller designed for use with glass and plastic serological pipets
| Pore Size | 0.2 μm and 0.45 μm |
|---|---|
| Volume (Metric) | 0.5 to 100 mL |
| Filter Type | PTFE |
Falcon™ Pipette Controller, Standard Version
A light, ergonomic, motorized pipette controller designed for use with glass and plastic serological pipettes with volumes ranging from 0.5 to 100 mL.
Corning™ Stripettor™ Ultra Pipet Controller
A light, ergonomic, motorized pipet controller designed for use with glass and plastic serological pipets from 0.5 to 100mL
Gilson™ MACROMAN™ Pipette Controller PROMO
Get 23% off your purchase of a Gilson™ MACROMAN™ Pipet Controller. The Gilson™ MACROMAN™ Pipette Controller has a volume range from 0.10 to 100 mL, and is compatible with both glass and plastic pipettes.
Eisco™ Quick-Release Pipet Pump PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Quick-Release Pipet Pump is a pipetting device for precise pipetting and quick emptying.
| Resistance | Acids and Alkalis |
|---|---|
| Grip Type | Ergonomic |
| Disposable | Reusable |
| Type | Pipette Pump |
| For Use With | Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Material | Polypropylene, Silicone Rubber |
| For Use With (Application) | Precise Pipetting and Quick Emptying |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Sterility | Non-sterile |
BRANDTECH™ BRAND accu-jet pro Pipette Controller
The BRAND accu-jet pro allows fast, comfortable filling of serological and volumetric pipettes for cell culture and other applications.
| Height (Metric) | 6.2 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | CEE plug |
| Type | Pipette Controller |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Compatible Tips | 0.1-200mL volumetric and serological pipets |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Width (Metric) | 23 cm |
BRANDTECH™ BRAND™ accu-jet™ S, with Universal Power Supply PROMO
The accu-jet™ S with universal AC adapter brings versatility and endurance to your team.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 6.2 cm |
| Warranty | 12 Months |
| Length (Metric) | 23.9 cm |
| Volume (Metric) | 3214.8 mL |
| Recharge Time | 4 hr. |
| Material | Polycarbonate, Polybutylene |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Battery Type | 2 NiMH/AAA |
| Grip Type | Soft Push Button |
| Type | Pipette Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Temperature (Metric) Operating | 10°C to 40°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Weight (Metric) | 639 g |
Eppendorf™ Easypet™ 3 Pipette Controller Starter Bundle PROMO
The Easypet™ 3 Pipette Controller Starter Kit provides everything needed to simplify serial dispensing and resuspending bacterial or cell pellets. Bundled with 25 mL SnapTec™ or screw-cap conical, stands, and rotor adapters
| Number of Channels | 1 |
|---|---|
| Volume (Metric) | 0.1 to 100 mL |
| Battery Type | Lithium polymer, Capacity: 1,100 mAh/3.7 V |
| Weight (Metric) | 160 g |
BRANDTECH™ accu-jet™ pro Pipet Controller
Improves upon the original accu-jet with new features and functionality
| Includes | NiMH battery pack, wall holder, 120V 60Hz battery charger and two extra 0.2μm hydrophobic filters |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette Controller |
| Warranty | 1 Year |
| Temperature (English) Operating | 50°F to 104°F |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature (Metric) Operating | 10°C to 40°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Battery Type | NiMH |